3D Ölçme , Ürün Analizi  ve Kontrol Fikstürü Yetenekleri Uygulamaları

Kontol Fikstürü Yetenekleri  ;

Smallsa Makine olarak Ana sanayilerin ve Yan sanayilerin üretmiş veya üretimini yaptırmış olduğu firmaların aparat ve kontrol fikstürlerinin yeteneklerini , kontrollerini 3D Laboratuarımızda yaparak onay almasını sağlamak istiyoruz.

Kontrol Fikstürleri ve Aparatlar  Otomotiv sektöründe çok büyük öneme sahiptirler . Kontrol fikstürü üretiminde ki hassasiyet ve toleranslar çok dar aralıklarla sınırlıdır. Ürünün doğruluğunun kontrol edilebilmesi için evvela mastarın kendi doğruluğuna onay vermek gerekiyor . Burada yapılan birtakım testler ve kontroller oluyor , bunlarada Fikstür veya bir diğer adıyla Makine yeterliliği adını veriyoruz. Kısaca  ‘’Cg-Cgk’’ kontrolü de diyebiliriz.

Bu yeterlilik Numune ürünle 30 defa  ürünü aynı şekilde konumlatarak , belirlediğimiz noktaların  ölçümünün yapılması  ve kendi aralarındaki sapma değerlerinin istenilen değerler arasına girmesini sağlama işlemidir.

Yetenek ve Analiz yaparken dikkat edilmesi gereken hususlar vardır .

Aparatın temizliği ve görsel kontrolleri sağlanır . Numune parçanın dataya uygunluğu ve görsel kontrolü sağlanır , ürün aparata oturtulur, işlem sırasına göre adım adım ürünün sabitlenmesi sağlanır . Belirlenen ölçüm noktaları ölçülür. Bu işlem min.10 defa aynı ürüne uygulandıktan sonra sonuçlar değerlendirilir. İstenilen değerlerin arasında ise çıkan sonuçlar aparat onaylanıp kullanıma açık hale gelir.